joi, 15 iulie 2010

Un model de urmat pentru IDM Bucharest International Open

ar putea fi "Czech Open at Bowland in Olomouc", care s-a desfasurat intre 5-11.07 si a avut fond de premii 11.600 de euro.
La el au participat 223 de sportivi (numai 46 cehi) si a fost castigat de Brian Voss.
Am avut si o prezenta romaneasca - Luminita Farkas Bucin, care a terminat in final pe locul 37 (locul 3 la feminin), a trecut de primul pas al finalei si a pierdut pentru un popic calificarea in ultimii 36 .
In calificari a dat 1269 (203.5 media)- locul 23.
Felicitari!
Ungerea a fost o ungere medie de 39 de picioare, raport 4:1(usoara).
Cut-ul a fost la 190, datorita tabloului foarte mare-84 !!!
De aceea, ca sa castige turneul, un jucator care s-a calificat mai jos de locul 12, poate sa joace si 24 de jocuri !!!
Recordman a fost Ulsamer Clemens (GER), care in calificari a terminat pe 22 (1 popic mai mult ca Luminita!) si a terminat in final pe locul 3, jucand duminica nu mai putin de 17 jocuri !
Brian Voss si-a dat iarasi masura enormului sau talent si, ca o vulpe batrana ce este, a dat maxim in ultimii pasi ai finalei - peste 251 media in ultimele trei tururi (si un 299 pe parcurs) !!!
Centrul are doar 12 piste, iar taxele de intrare-reintrare au fost intre 20 si 50 euro.
Evident succesul se datoreaza si pozitiei geografice a Cehiei, in mijlocul Europei Centrale, avand in jur tari cu un numar semnificativ de jucatori.
In cativa ani am putea si noi sa devenim un pol pentru sud-est, avand in vedere si interesul pentru (re)initierea unei Cupe Balcanice la bowling.
Openul ceh este totusi la a 9-a editie...